Ks. Leszek Tokarzewski TChr, posłany do pracy polonijnej... - Форум
Меню сайта


Статистика

Полезные ссылки
Приветствую Вас, Гость · RSS 29.03.2024, 15:47

[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » KAPELANIA POLSKA W KIJOWIE » Kapelan Polaków w Kijowie » Ks. Leszek Tokarzewski TChr, posłany do pracy polonijnej...
Ks. Leszek Tokarzewski TChr, posłany do pracy polonijnej...
AdminДата: Суббота, 06.08.2011, 01:11 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 394
Статус: Offline
Ks. mgr lic. Leszek Tokarzewski TChr, posłany do pracy polonijnej w Kijowie, przesyła informacje o początkach tworzenia tam Polskiej Kapelanii:

Z dniem 1 września 2010 r. zostałem skierowany przez przełożonego generalnego ks. Tomasza Sielickiego do pracy duszpasterskiej wśród Polaków w Kijowie i okolicy. A na mocy dekretu ks. bp Jana Purwińskiego zostałem mianowany kapelanem Polaków w Kijowie i wykładowcą w Kijowskim Wyższym Seminarium Duchownym.

Kapelania Polska w Kijowie, jest całkowicie nowym przedsięwzięciem naszego zgromadzenia zakonnego. Wcześniej - z racji na uwarunkowania polityczne - nie mogło być w ogóle mowy o takiej działalności duszpasterskiej wśród rodaków zamieszkałych na tych terenach. Na różnych spotkaniach ks. bp Stanisław Szyrokoradiuk podkreśla, że chrystusowcy jako pierwsi zaangażowali się w tego typu działalność misyjną.

Jako polonijna wspólnota gromadzimy się przy prokatedrze kijowskiej pw. Świętego Aleksandra, na coniedzielnych nabożeństwach i Mszy Świętej. Posługa duszpasterska sprawowana jest w różnych miejscach Kijowa i okolicy. Od niedawna rozpocząłem spotkania z różnymi formacjami i stowarzyszeniami polskimi, w celu wspólnego zapoznania się i zaproszenia do współpracy. I tak 12.09 spotkałem się z chórem polskim działającym na terenie Kijowa i zaprosiłem do wspólnego budowania piękna liturgii na niedzielnej Mszy św. i nabożeństwach. Dzięki Bogu odpowiedzieli pozytywnie i z entuzjazmem. 19.09 spotkałem się z przedstawicielami Polskiego Korpusu Dyplomatycznego. Celem spotkania było zbliżenie relacji pomiędzy Kościołem, a przedstawicielami władz RP. Przy tej okazji poruszyliśmy kwestie uroczystości patriotycznych, które leżą również w gestii kapelana Polaków i pochyliliśmy się nad obchodami dnia 11 listopada.

Po zapoznaniu się z troskami i potrzebami naszych rodaków Kapelania Polska podjęła następującą działalność: 1) prowadzenie katechezy dla dorosłych, Msze Święte dla dzieci w każdą II niedzielę miesiąca, Adoracja Najświętszego Sakramentu w I niedzielę miesiąca, 2) opieka nad chórem polskim i zespołem dziecięcym oraz domem dziecka prowadzonym przez siostry Honoratki, 3) objęcie duszpasterską troską rzymsko-katolickiego Towarzystwa „Polonia", narodowościowo - kulturalnego Stowarzyszenia Polaków „Zgoda", 4) okoliczne spotkania dla: seniorów, Polskiego Korpusu Dyplomatycznego, dziennikarzy i publicystów polskich oraz poetów.

Wiem, że to dopiero początek i czeka mnie wiele pracy, dlatego proszę współbraci o modlitwę za mnie i nowo powstającą placówkę.


Ks. mgr lic. Leszek Tokarzewski TChr
 
Форум » KAPELANIA POLSKA W KIJOWIE » Kapelan Polaków w Kijowie » Ks. Leszek Tokarzewski TChr, posłany do pracy polonijnej...
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Неофициальный сайт костела Cв. Александра © 2024
Бесплатный хостинг uCoz