,, Bóg się rodzi,, koncert Bożenarodzeniowy w Kijowie - Форум
Меню сайта


Статистика

Полезные ссылки
Приветствую Вас, Гость · RSS 19.04.2024, 09:49

[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » KAPELANIA POLSKA W KIJOWIE » Fotoalbum » ,, Bóg się rodzi,, koncert Bożenarodzeniowy w Kijowie
,, Bóg się rodzi,, koncert Bożenarodzeniowy w Kijowie
AdminДата: Суббота, 02.07.2011, 23:46 | Сообщение # 1
Генералиссимус
Группа: Администраторы
Сообщений: 394
Статус: Offline
Święta Bożego narodzenia nie uda się wyobrazić bez śpiewania kolęd, które rozbrzmiewają w kościołach, w rodzinach koło świątecznego stołu tuż obok choinki, wśród przyjaciół, zebra-nych na opłatkowym spotkaniu. Niestety jeszcze nie tak dawno, tak dobrze nie było. Dziś i na Ukrainie ta tradycja co więcej się rozpowszechnia. Zawdzięczamy temu nie tylko wielce sza-nownym księżom -proboszczom, chórom parafialnym, a również osobom zaangażowanym w promocję kultury polskiej.
Jedną z takich osób, która od wielu lat poświęca swój czas, energię i talent mu-zyczny jest dobrze znana na Ukrainie i w Polsce, jako osoba zasłużona dla kultury obu państw, śpiewaczka i dyrygent choru z fachu,


Wiktoria Radik.

„Temat jest bardzo interesujący. Osobiście okres Świąt Bożego Narodzenia przeżywam bardzo głęboko. Znam dużo kolęd, uwielbiam je śpiewać. Po raz pierwszy zorganizowałam koncert kolęd polskich 18 lat temu. Potem tradycyjnie corocznie organizowałam różne formy: koncerty, odczyty, lekcje-koncerty na zaproszenie różnych instytucji państwowych, organizacji społecznych, ambasady i konsulatu RP, w kościele św. Mikołaja, a ostatnie lata w kościele św. Aleksandra. Nauczałam dzieci, młodzież i osoby dorosłe, rozpowszechniałam setki egzemplarzy nut i tekstów. Wykonywałam kolędy w różnych aranżacjach: śpiewałam je sama, śpiewał mój zespół, «Jaskółki» (na głosy), śpiewali zaproszeni artyści-tenorzy i barytony, mezzosopran; a capella, i przy akompaniamencie organów, fortepianu, bajana, a nawet instrumentów dawnych - lutni, blok-fletu, liry kołowej, bandury staroświeckiej. Corocznie 5-7 koncertów Bożonarodzeniowych.









Śpiewałam kolędy w wioskach i miastach na Ukrainie i w Polsce,( nawet na Zamku Królewskim w Warszawie), w małych i ogromnych salach koncertowych, w kościółkach i katedrach, nawet na ulice na mrozie na wielkich świątecznie ubranych scenach na centralnych płacach przy migającej w setki żarówek choince. Wspólnie z pianistką Heleną Arendarewską nagraliśmy 4 piękne pozycje w aranżacji polskiego kompozytora ze Lwowa Stanisława Niewiadomskiego (1922 r.) na zaproszenie ukraińskiego radia do Złotego Funduszu Biblioteki Dźwiękowej: «Lulajże Jezuniu»,«Jezus malusieńki», «Anioł pasterzom mówił», «Gdy się Chrystus rodzi». Corocznie nadaję 3-4 audycje radiowe na całą Ukrainę - I program, II «Promiń» III «Radio-Kultura» poświęcone obchodom rzymo - katolickiego Bożego narod-zenia oraz polskim tradycjom świątecznym, zapoznaje słuchaczy z historią tej czy innej kolę-dy polskiej, akcentując uwagę na podobieństwo niektórych polskich i ukraińskich kolęd w ko-ntekście historyczno kulturowym. W swoich występach zawsze staram się pokazać melodyj-ne i poetyckie piękno polskiej kolędy, a poprzez fachowe wykonanie dowartościować je do szedewrów (pereł) polskiej muzyki wokalnej» - mówi Wiktoria Radik.







Tegoroczny Bożenarodzeniowy koncert pod tytułem ,,Bóg się rodzi…,, odbył się 26 grudnia tuż po Świątecznej Mszy Świętej, w przepięknie wystrojonym najstarszym kościele Kijowa-św.Aleksandra w centrum stolicy, na wzgórzu nad Dnieprem. Na koncert pospieszyli parafianie z różnych świątyń katolickich i prawosławnych Kijowa, a nawet przyjaciele zaspo-łu- przedstawiciele różnych narodowości: Niemcy, Estończycy, Rosjanie Ukraińcy, Ormianie, Litwini i inni. W koncercie uczestniczyła młodzież zespołu polsko-ukraińskiego folkloru «Jaskółki» (Kijowskiego Domu Nauczyciela) w pięknych strojach szlacheckich; która wzniośle wykonała takie znane i lubiane kolędy- hymny jak-to: ,,Wśród nocnej ciszy,,; ,,Gdy się Chrystus rodzi,,; ,,W żłobie leży,,; ,,Przybieżeli do Betlejem,,; ,,Dzisiaj w Betleem,, i inne… Na organach przygrywała znakomita Helena Arendarewska. Nowością tego sezonu był wspaniały akompaniament instrumentalnego trio w składzie: Iryny Gołowacz (skrzypce), Tatiany Ostapczuk (harfa), Oleny Ulianowej (wiolonczela), którego oryginalne brzmienie stworzyło niepowtarzalny pastoralny koloryt do znanych: ,,Cicha noc,,: ,,Lulaj że, Jezuniu,,; ,,Jezus malusieńki,,…







Śpiew kolęd był przeplątany wierszami w wielce emocjonalnym wykonaniu pięknych dziewcząt, członków Kijowskiego Narodowościowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków ,,Zgoda,,: Iwanny Cerkowniak, Oli Mładzijewskiej i Anny Bagriaszowej. Pani Wiktoria w pięknej koncertowej kreacji, jako bogata w talenty artystka, wykonywała jednocześnie kilka funkcji: prowadziła koncert, dyrygowała zespołem, a jej pełen wdzięku i serdeczności aksami-tny sopran w solówkach wznosił emocje rozczulonej publiczności wysoko pod kopułę świą-tyni. Po zakończeniu koncertu i wspólnym (na bis) odśpiewaniu «Bóg się rodzi», ksiądz Leszek Tokarzewski serdecznie podziękował artystom ciepłym słowem i słodyczami, pod huczne oklaski wdzięcznych słuchaczy.












Walentnyna Gomon

Z okazji Świąt Bożego narodzenia i Nowego 2011 roku w imieniu Kijowskiego Narodowościowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków ,,Zgoda,,, naszego prezesa Wiktorii Radik i młodzieży zespołu polsko-ukraińskiego folkloru ,,Jaskółki,, z Kijowa życzę Państwu dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności w pracy oraz szerokiego grona zadowolonych i wdzięcznych czytelników!



26.12.2010



.


Внимание !

Все права на фотоматериал принадлежат сайту http://st-alexander.at.ua



Неофициальный сайт прокафедрального собора cв. Александра г. Киев, Украина ©
Nieoficjalna strona konkatedry sw. Alexandra w Kijówe, Ukraina ©
Прикрепления: 3671013.jpg (304.9 Kb) · 7309899.jpg (300.2 Kb) · 6677864.jpg (324.8 Kb) · 9383558.jpg (315.6 Kb) · 3663827.jpg (307.7 Kb)
 
Форум » KAPELANIA POLSKA W KIJOWIE » Fotoalbum » ,, Bóg się rodzi,, koncert Bożenarodzeniowy w Kijowie
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Неофициальный сайт костела Cв. Александра © 2024
Бесплатный хостинг uCoz